Aby sa u vás škrečok cítil čo najlepšie, musí mať aj čo najlepší domov, najlepšiu postieľku a najlepšie zariadenie.
Umiestnenie škrečka
Ďalšia veľmi dôležitá vec je, kde umiestnite škrečka. Umiestnenie jeho klietky/akvária musí vyhovovoať jemu, ale aj vám. Klietka/akvárium musí byť umiestnená mimo prievanu, tam kde nie je ani príliš zima, ani teplo, ani vlhko, asi sucho. Nemôže stáť na priamom slnku. A tiež musí byť najlepšie tam, kde sa nespí, aby v noci škrečok svojím hlasným hlodaním nebudil spiacich členov rodiny. V prípade, že máte akvárium, môžte ho umiestniť aj do izby kde sa spí, lebo tam škrečok nemá mreže na okúsavanie. Ak chcete dať škrečka na balkón, určite tak nerobte v zime, lebo by mohol upadnúť do zimného spánku alebo aj zomrieť. Môžte ho dať na balkón len v lete, keď je teplejšie, ale nie na priame slnko a ani tam, kde by sa k škrečkovi mohlli dostať mačky!
Prostredie vhodné pre život škrečka:
Teplota vzduchu: 20°C - 22°C
Vlhkosť vzduchu: 40 % - 50 %
Klietka alebo akvárium?
Klietka
Materiál: kovová klietka s dnom tvoreným misou z plastu
Veľkosť: minimálne 40x30x25 cm
Konštrukcia: s možnosťou odklápania hornej časti
Drôty konštrukcie: vo vodorovnej polohe, na menšej stene môžu byť vo zvyslej polohe, tam sa dá lepšie prichytiť napájačka
Vzdialenosť jednotlivých drôtov: 1-1,3 cm
Plastová misa: minimálne 7 cm vysoká
Výhoda:
škrečok má výbornú príležitosť na cvičenie, lozenie, ohlodávanie - brúsenie zubov
Nevýhody:
ak má klietka nízku misu, pri aktívnom hrabaní škrečka sa môže dostať veľa materiálu von
na škrečka sa zle pozerá cez mreže
- aj keď je nevýhod viac, myslím, že sú viac nepodstatné ako podstatná je tá jedna výhoda
- klietka
- zvislé mreže
Akvárium
Veľkosť: minimálne 80x40 cm, v úzkom akváriu zle cirkuluje vzduch a potom je tam príliš vlhko a teplo. To by mohlo byť príčinou ochorenia škrečka.
Upozornenie: Nepoužívajte staré akváriá, tie sa lepili okenným tmelom, ktorý obsahuje olovo, ktoré keby škrečok okúsal, mohol by sa otráviť! Nove akváriá sa zlepujú silikónom, ktorý je pre škrečka úplne neškodný.
Výhoda:
na škrečka sa môžete pozerať bez toho, aby vám vo výhľade bránili mreže
Nevýhody:
pokiaľ škrečkovi nezaistíte veľa možností na lezenie, nebude mať v podstate žiadne, čo môže negatívne ovplyvniť jeho zdravotný stav
ako už je vyššie písané, nie je dobré, ak je úzke alebo lepené okenným tmelom
Tu nevýhody takisto prevyšujú výhody, ale určite sú závažnejšie ako výhoda, preto osobne odporúčam klietku.
Škrečkova výbava
Čo treba hlavne kúpiť škrečkovi do výbavy okrem klietky/akvária:
- Podstielka pre malé zvieratá (hobliny, seno..)
- Domček na spanie + hniezdo
- Miska na krmivo
- Napájačka
- Krmivo
Podstieľka: Na vystlanie podlahy je najvhodnejšia biologická podstieľka pre malé zvieratá, ktorá neobsahuje žiadne škodliviny a dobre saje vlhkosť. Hobliny môžte pokryť tenkou vrstvou sena, kúpeného v špecializovanej predajni alebo nazbieraného v záhrade z pokosenej trávy. Nezbierajte ho pri ceste, ani tam, kde sa používajú hnojivá! Neodporúča sa podstieľka pre mačky ani piesok lebo sú pre nožičky škrečka veľmi ostré. Taktiež sa nehodí zemina, s ktorou môžte škrečkovi donieť aj rôzne choroby.
Domček na spanie: V obchodoch sú v ponuke rôzne domčeky z dreva či keramiky. Použiť môžete tiež polovicu z kokosového orecha, do ktorej je vyrezaný otvor ako vchod.
Upozornenie: Pre škrečka sú absolútne nevhodné domčeky z plastu. Nie sú dostatočne prevzdušnené, tzn. že vlhký vzduch, ktorý škrečok vydychuje sa zráža na jeho stenách.
Hniezdo: Každý škrečok si domček na spanie vystelie, aby bol pohodlnejší a aby tam mal teplo. Väčšinou na to použije hobliny či seno, ale určite nepohrdne kúskami natrhanej neparfémovanej vreckovky, či kusmi starej látky. To je najlepšie v zime, keď je chladnejšie.
Miska na krmivo: Miska nie je potrebná, môžte krmivo voľne nasypať do klietky alebo na jedno určité miesto. Ak misku predsa len chcete, dbajte na to, aby bola stabilná a dala sa ľakho čistiť. Najlepšia je z keramiky alebo porcelánu. Plastovú tiež neodporúčam lebo by ju škrečok mohol okúsať a úlomky by mu moli spôsobiť vnútorné poranenie.
Napájačka: Vhodnú napájačku nájdete v každom špeciálnom obchode. Mala by sa dať prichytiť na stenu klietky alebo mať prísavku pre použitie v akvárium. Škrečok sa z nej rýchlo naučí piť. Podávať vodu v miske je nevhodné lebo do nej rýchlo napadá krmivo či hobliny.
- napájačka - napájačka zavesená na klietke
Krmivo: TU
Doplnky:
- Rúrky, potrubia, tunelíky: Škrečky si pod zemou vyhrabávajú rôzne chodbičky a určite nepohrdnú ani tunelom, ktorý mu ponúkneme mi. Či už od toaletného papiera alebo od čohokoľvek iného. Aj tu však platí, že plast nie je vhodný. Ak urobíte rúrku napr. z plechovky od piva, obrúste ostré hrany, prípadne ich oblepte lepiacou páskou, aby neboli také ostré. V tomto sa naozaj medze nekladú, škrečok si obľúbi čokoľvek.
- V špecializovaných obchodoch sa dajú kúpiť rôzne predmety na ohlodávanie, napr. v tvare ovocia. Je to dobré obzvlášť pre škrečka chovaného v akváriu, kde nemôže ohlodávať mreže. Nie však každý škrečok to ohlodávať chce. (môj napr. nie
)
-
Ak vášmu škrečkovi obzvlášť zapácha klietka od moču, je možné siahnuť na špeciálne spreje do klietky s rôznymi vôňami, ktoré pomôžu znížiť intenzitu pachu, čo je ich veľkou výhodou. Ale naopak, vôňa sa udrží najviac deň a škrečok ju aj tak potom "premôže" a moč je cítiť ešte viac! Pre škrečka je predsa len neprirodzené žiť v prostredí s vôňou pomaranča/citróna, a preto je možné, že močí ešte viac, aby túto zvláštnu vôňu prekryl. Preto túto vymoženosť určite neodporúčam! Radšej poctivo čistite klietku!