Chcete škrečka?
Ak si chcete zaobstarať nejakého domáceho maznáčika, nie veľmi náročného na starostlivosť, čas a financie, je škrečok ten správny výber. Samozrejme, každé zviera potrebuje určitú starostlivosť, tak aj škrečok a takisto musíte do neho aj niečo investovať, ale najmä sú to tie prvé výdavky na klietku a ostatné vybavenie. To vám vydrží pomerne dlho, jedine čo sa týka drevených domčekov, tie škrečky občas môžu rozkúsať, ale nie za jeden deň, že by ste stále museli kupovať nový a nový... Pravidelné financovanie vyžaduje krmivo a podstieľka (hobliny, seno...), prípadne veterinárne ošetrenie, ktorému sa však môžte vyhnúť, ak nebudete zvieratko zanedbávať, ale poctivo sa o neho starať.
Času vám škrečok tiež veľa nezaberie, keďže väčšinou sa zobúdza až podvečer, stačí sa mu venovať vtedy. Plus také tie samozrejmosti ako je čistenie klietky, kŕmenie, výmena vody. Viac o starostlivosti TU.
Pred tým, než sa rozhodnete kúpiť škrečka, mali by ste zvážiť, či ste schopný dodržiavať tieto požiadavky:
- Škrečok potrebuje vhodné miesto, kde môže cez deň nerušene spať a večer a v noci smie robiť hluk.
- Potrebuje čistú klietku a denne čerstvú potravu. To vyžaduje prácu a čas, tak zvážte či ho máte dostatok.
- Škrečok síce nepotrebuje stále hladiť, ale pokiaľ sa s ním budete denne hrať, ľahšie si na vás zvykne.
- K svojmu spánku potrebuje úplný kľud. Iba tak sa môže dožiť predpokladaného veku 2-4- rokov.
- Počas dovolenky musíte škrečkovi zaistiť opatrovanie.
- Škrečky sa radi pohybujú a mali by mať tiež občas možnosť sa voľne prebehnúť v uzavretej izbe. (Len pri stálom dozore!)
- Môže sa stať, že škrečok počas svojho výletu v byte okúše tapety, koberce atď..
- Potrebuje čo najväčšiu klietku, aby mal možnosť sa dostatočne pohybovať.
- Ak máte v byte aj iné zvieratá, mali by sme uvážiť, či je súžitie s nimi bezpečné.
- Než škrečka kúpite, mali by ste sa uistiť, že žiadny člen Vašej rodiny nie je alergický na zvieracie chlpy.
Keď už ste rozhodnutý, že si škrečka zaobstaráte a ste ochotný vyhovieť všetkým jeho požiadavkám, je potrebné vyriešiť niekoľko ďalších otázok týkajúcich sa už nákupu zvieratka a to:
- Kde ho mám kúpiť?
- Kedy ho mám kúpiť?
- Ako ho dostanem domov?
- Koľko škrečkov mám kúpiť?
- Samčeka alebo samičku?
- Aký má byť starý?
- Ako má vyzerať škrečok, aby som si bol/a istý/á, že je zdravý?
Pokúsim sa na tieto celkom dôležité otázky odpovedať...
- Najlepšie je škrečka kúpiť priamo v predajni, zameranej len na predaj zvierat a zvieracích potrieb (v Bratislave je to napr. Zoo Dom), prípadne v obchode, kde je vidno, že sa o tie škrečky aj dobre starajú, teda že pri nich stále (alebo väčšinou) niekto z pracovníkov je a nie že im len odbehnú nasypať krmivo a idú preč. (- napr.)
- Najlepšie v popoludňajších hodinách, vtedy sú škrečky čulejšie a môžte si o nich urobiť lepšiu predstavu. Najlepšie je, keď vonku nie je ani príliš teplo, ani príliš zima.
- o kúpení škrečka ho odneste domov čo najskôr, keďže ich dávajú do malých krabičiek, čo pre škrečka nemusí byť zrovna najpohodlnejšie. Ak idete autom, dobre krabičku držte, aby sa neprevrhla a škrečok z nej neušiel a aby v nej škrečka príliš nehádzalo.
- Osobne odporúčam kúpiť len jedného, keďže škrečky sú samotári vo voľnej prírode a ak by škrečkov bolo viac, mohli by sa biť a to by nemuselo dopadnúť najlepšie. Ak máte ale dostatočne veľkú klietku, môžte aj 2.
- Toto je úplne jedno, je to na vás, ktoré pohlavie si vyberiete, vo vzhľade veľký rozdiel nie je a ich povahy sú individuálne. A ešte k tomu, nevzdelaný predavač vám môže aj tak dať samca a povie že je to samica... (moja skúsenosť :( )
- Čo najmladších, vo veku okolo 3-4 týždňov, ale zas nie takých, o ktoré sa ešte stará matka (to je hádam samozrejmé ;) ).
- Zdravý škrečok:
+ Hladká, lesklá srsť
+ Rovnomerný tvar tela v tvare valčeka
+ Čistý ritný otvor
+ Čisté oči bez výtoku a suchý nos
+ Mal by byť čulý – to nemusí platiť, keď sa práve zobudil
Chorý škrečok:
- Strapatá srsť bez lesku
- Vpadnuté boky
- Špinavý ritný otvor
- Zapálené oči, výtok z nosa
- Nestojí pevne, trasie sa, kýcha
Upozornenie: Ak má jeden škrečok hnačku (má zlepenú srsť okolo ritnom otvore), nekupujte žiadneho škrečka z tej istej klietky. Môže to byť príznak nákazlivého bakteriálneho alebo vírusového ochorenia.
Poznámka: Nezabudnite zobrať so sebou trochu z jeho podstieľky, čo mal v predajni, aby si na nový domov lepšie zvykol.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ták je to tu, máte škrečka! Dúfam, že ste si ho vybrali podľa mojich rád a ako som vám odporučila a samozrejme ste si ho doniesli už do pripravenej klietky, však? Super
!
A čo teraz?
Po príchode domov postavte prepravnú schránku do klietky, otvorte ju a počkajte, až škrečok z krabice sám vylezie. Potom položte trochu materiálu , ktorý ste si priniesli zo sebou z pôvodného škrečkovho domova, do jeho nového domčeka na spanie. Škrečok zacíti známy pach, čo mu signalizuje: to je môj domov, moja postieľka, aj keď okolie je úplne iné. Na privítanie mu dajte nejakú maškrtu - jablko, orech alebo niečo podobné.
Bude možno trochu zmätený a vyplašený. Sú však aj takí, ktorým zmena prostredia nerobí žiadne problémy. Obvykle však trvá asi týždeň, než si škrečok zvykne na nový domov.
Takto môžte škrečkovi pomôcť rýchlejšie si zvyknúť:
* Zozačiatku, keď si škrečok zvyká na nové prostredie, prikryte klietku svetlou šatkou. Tak bude mať škrečok absolútny kľud, aby mohol dobre preskúmať svoj nový domov.
* Zozačiatku len dopĺňajte krmivo a meňte vodu.
* Nič v klietke nevymieňajte, aby sa škrečok čo najskôr cítil ako doma.
* Nedočkavé návštevy, ktoré si chcú prezrieť vášho škrečka odložte na neskôr.
Komentáre
Prehľad komentárov
ahoj simi budem mat prvi krat skrecka a mam obavi z toho zaciatku no a tato stranka je super dozvedela som sa vela informacii a uz mam trochu istotu ze to zvladnem a keby som nezvladala nieco tak prosim pomoz mi dakujem
zaciatky su tazke
(nikolka pytlova, 20. 12. 2011 18:32)